تبادل نظر

صفحه اصلی یادداشت‌ها تبادل نظر خلاصه تحقیقات؛ تامین مالی از طریق صکوک از نگاه حقوقی پاسخ به: خلاصه تحقیقات؛ تامین مالی از طریق صکوک از نگاه حقوقی

 • یاسر عرب نژاد

  عضو
  2024-03-17 در 6:19 ب.ظ

  بررسی موردی صکوک در پروژه‌های عمرانی

  صکوک به عنوان ابزار مالی اسلامی، نقش مهمی در تأمین مالی پروژه‌های عمرانی، خصوصاً پروژه‌های ساختمانی ایفا می‌کند. صکوک دارای مزایای متعددی به ویژه در تأمین نقدینگی و افزایش سرمایه است. این ابزارهای مالی نه تنها راهی برای جذب سرمایه‌گذاری‌های بزرگ ارائه می‌دهد بلکه به دلیل تأکید بر اصول شرعی، گزینه‌ای جذاب برای سرمایه‌گذاران اسلامی به شمار می‌روند.

  صکوک، در اصل گواهی مالکیت یک دارایی (پروژه های واقعی) است که در کشورهایی مانند مالزی، بحرین، و امارات متحده عربی به عنوان ابزاری کلیدی برای تأمین مالی زیرساخت‌هایی نظیر سدها، نیروگاه‌ها، بزرگراه‌ها و بیمارستان‌ها مورد استفاده قرار گرفته است. این استفاده گسترده از صکوک، نشان‌دهنده پتانسیل و انعطاف‌پذیری آن در تأمین مالی انواع مختلف پروژه‌های توسعه‌ای و عمرانی است.

  به طور خلاصه، صکوک به عنوان ابزاری نو در حوزه تأمین مالی، امکان جدیدی برای پروژه‌های عمرانی و زیربنایی ارائه می‌دهد و راهکاری مطمئن و مؤثر برای توسعه پایدار در پروژه‌های ساختمانی و زیربنایی به شمار می‌رود. این ابزار مالی نه تنها می‌تواند در جذب سرمایه‌های بزرگ نقش داشته باشد بلکه می‌تواند راهی باشد برای جذب سرمایه‌ پروژه‌های ساختمانی.

  منابع:‌

  The Structures and Application of Sukuk

  Sukuk as an Infrastructure-Financing Tool